Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Atatürk Günlüğü – Today | 27 Kasım – November


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 27.11.2007 tarihinde hale tarafından, Atatürk Günlüğü | Atatürk Today bölümünde paylaşılmıştır ve 1429 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


27 KASIM – NOVEMBER 27
Tarihte Bugün – Today in History


27 Kasım 1923
29 Ekim 1923 günü kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin aynı gün T.B.M.M.’nin oybirliğiyle Cumhurbaşkanlığı’na seçtiği
Gazi Mustafa Kemal

1936 – Atatürk’ün, Çankaya’da İngiltere Büyükelçisi Percy Loraine ve İran Büyükelçisi Halil Fahimi’yi kabulü.

1931 – Atatürk’ün, akşamüzeri İsmet Paşa’nın Köşkü’ne gidişi, akşam Çankaya’ya dönüşü.


1930 – Atatürk’ün, Ege vapuruyla Samsun’dan Trabzon’a gelişi ve şehirde bazı ziyaretlerde bulunması.

1923 – Atatürk’ün, Curtis Lafrance adlı Amerikalı çocuğun 28 Ekim 1923 tarihli mektubuna cevabı: “…Amerika’nın zeki ve çalışkan çocuklarına yegâne tavsiyem, Türkler hakkında her işittiklerine gerçek gözüyle bakmayıp görüşlerini mutlaka ilmî ve esaslı incelemelere dayandırmaya bilhassa önem vermeleridir.”

Mr. Curtis Lafrance’a

Mektubunuzu aldım. Türk vatanı hakkındaki alaka ve temenniyatınıza teşekkür ederim. Arzunuz veçhile bir adet fotoğrafımı leffen gönderiyorum. Amerika’nın zeki ve çalışkan çocuklarına yegane tavsiyem: Türkler hakkında her işittiklerine hakikat nazariyle bakmayıp kanaatlerini mutlaka ilmi ve esaslı tahkikata istinat ettirmeye bilhassa atf-ı ehemmiyet eylemelidir. Hayatta nail-i muvaffakiyet ve saadet olmanızı temenni ederim.

Türkiye Reisicumhuru
Gazi Mustafa Kemal

1919 – Bulgaristan ile Müttefikler arasında Nöyyi (Neuilly) Antlaşması.

Atatürk’ün, Cemal Paşa’nın 24 Kasım 1919 tarihli telgrafına cevabı: “…Devletin iç işleri ve siyasî işlerinin ortaklık kabul etmediği bir gerçek olmakla beraber, benzeri görülmemiş bugünkü durumda, vatan ve milletin mukadderatını temin edecek olan millî örgütü bozacak hiçbir muameleye milletin razı olmayacağı da pek meşru ve tabiîdir. …Heyetimiz, imzası altındaki üstlendiği hususlara tamamiyle sadıktır. Ancak, üstlenmelerin karşılıklı olması gerekir. Halbuki hükümet, Salih Paşa’nın imzası altındaki üstlenme ve notların henüz hiçbirini yerine getirmemiş ve varsa engelleyici nedenleri de bildirmemiştir.”


1916 – Atatürk’ün, Koh köyündeki 23. Alay Karargâhı’ndan hareketle Siirt’e gelişi, merasimle karşılanışı, geceyi burada geçirişi.

1915 – Atatürk’ün, Kurmay Başkanı İzzettin (Çalışlar) Bey’le beraber 12. Tümen gözetleme yerine gitmesi ve Bekârtepe’ye karşı düzenlenen bir topçu ateşini izlemesi.

1911 – Atatürk’ün, binbaşılığa yükselmesi.

Mustafa Kemal’in İtalyan-Osmanlı Trablus Savaşı’nda Tobruk taarruzunu başarıyla idare etmesi.

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 27.11.2007 tarihinde hale tarafından, Atatürk Günlüğü | Atatürk Today bölümünde paylaşılmıştır ve 1429 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 7 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Atatürk Günlüğü - Today | 27 Kasım - November orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki Makale9 Adımda Diş Sağlığı | ğız Kokusuna Dikkat - Ağız Kokusu Ve Diş Çürükleri Olmadan Yaşayabilirsiniz - Ağız Kokusunun Sebebinin %90'ı Diş Fırçalanmamas.. Sonraki MakaleAtatürk Günlüğü - Today | 15 Temmuz - July

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz