Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Atatürk Günlüğü – Today | 17 Ocak – January


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 17.01.2008 tarihinde Hale tarafından, Atatürk Günlüğü | Atatürk Today bölümünde paylaşılmıştır ve 1653 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


17 OCAK – JANUARY 17
Tarihte Bugün – Today in History


17 Ocak 1923
Mustafa Kemal Paşa, Gebze’de askerî birlikleri teftişi sırasında,
Birinci Ordu Komutanı Nurettin Paşa’ya talimat veriyor

17 Ocak 1923
Gazi Mustafa Kemal, Gebze istasyonunda Halide Edip Adıvar ile birlikte


17 Ocak 1929
Manevi kızlarından Nebile Hanımla düğün töreni esnasında dans ederken

1938 – Atatürk’ün, dört yeni denizaltı gemisinin isimlendirilmesi hakkında Başbakan Celâl Bayar’a el yazısıyla direktifi: “Yeni dört denizaltı gemilerimiz için bulduğumuz isimler şunlardır: 1) Saldıray 2) Batıray, 3) Atılay, 4) Yıldıray. Bunların manalarını izaha bile hacet olmadığı kanaatindeyim. Mânaları, som Türkçe olan bu kelimelerin kendisindedir; yani saldıran, batıran, atılan, yıldıran.”

1934 – Revü yıldızı Josephine Baker, İstanbul’a geldi.

1933 – Atatürk’ün, Derince’den Gülcemal vapuru ile saat 18.00’de Mudanya’ya gelişi, daha sonra saat 18.30’da Bursa’ya varışı.

1932 – Atatürk’ün, öğleden sonra Dolmabahçe Sarayı’ndan otomobille hareket ederek Pangaltı’da Yolunca Çiftliği Süthanesi’ni, daha sonra Ayazpaşa ve Maslak Köşklerini gezerek saat 17.30’da Dolmabahçe Sarayı’na dönüşü.


Atatürk’ün, Dolmabahçe Sarayı’nda Fethi (Okyar) ve Ruşen Eşref (Ünaydın) Beyleri ayrı ayrı kabulü.

1925 – Atatürk’ün, Lâtife Hanımla beraber Dörtyol’dan Adana’ya dönüşü ve gece şerefine fener alayı düzenlenmesi.

Atatürk’ün, akşam Konya Türkocağı salonunda, Adana’nın kurtuluş gününe ait bir müsamereyi izlemesi.

1921 – Çerkez Ethem’e bağlı birliklerden bazıları teslim olmaya başladı. Ethem teslim olmayı reddetti.

Atatürk’ün, “United Telegraph” gazetesi muhabirine Türk Bağımsızlık Savaşı’nın amaçlarını açıklayan demeci: “…Siyasî, adlî, iktisadî ve malî bağımsızlığımızı imhaya ve neticede yaşama hakkımızı inkâra ve kaldırmaya yöneltilmiş olan Sevres Antlaşması bizce mevcut değildir. Bağımsızlık ve egemenliğimizin gereklerini temin edecek bir barışın yapılması son emelimizdir.”

Mustafa Kemal Paşa’nın United Telgraf Gazetesi muhabirine Türk Bağımsızlık Savaşının amaçlarını açıklayan demeci: “Şimdi adli, iktisadi ve mali bağımsızlımızı imhaya ve neticede yaşama hakkımızı inkar ve iptale matuf olan Sevr anlaşması bizce mevcut değildir. İstiklal ve hakimiyetimizin gereklerini temin edecek bir barışın yapılması son emelimizdir.”

1920 – Urfa’da Fransızlara karşı direniş başladı.

1919 – Kars’ta bir kongre toplanması (Büyük Kars Kongresi) ve “Cenubi garbi Kafkas Hükümeti Muvakkatesi Milliyesi” adıyla yönetim kurması.

Cenubigarbi Kafkas Hükümeti 25 Mart 1919 tarihinden başlayarak, “Cenubigarbi Kafkas Hükümeti Cumhuriyesi” adını kullanmaya başlamıştır.

1916 – 16. Kolordu Komutanlığı’na atanan Atatürk’ün, Sofya’dan İstanbul’da dönüşü.

Atatürk’e, “Anafartalar Grubu Komutanlığı” dönemindeki üstün başarıları nedeniyle “Muharebe Altın Liyakat Madalyası” verilişi.

Altın Liyakat Madalyası

1914 – Atatürk’ün, Sofya’dan, Bahriye Nazırı Cemal Paşa’ya mektubu: “…Bendeniz şimdilik hakiki bir Osmanlı ataşemiliterine lâyık olabilecek vaziyeti almak için ihtiyaç bulunan hususları değil, burada aç sefil kalmamanın çaresini düşünmek mecburiyetinde olduğum için vaad buyurduğunuz iştigali, kasım ve aralık ödeneklerinin bir an evvel göndertilmesine ve bundan sonra da muntazam olarak verilmesini temine ayırırsanız pek ziyade minnettarınız olurum.”

1912 – Atatürk komutasındaki yerel kuvvetlerin, Derne’de İtalyanlara karşı baskın şeklinde taarruzu.

Bakınız, Mustafa Kemal Atatürk | Madalya – Broş Ve Nişanları


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 17.01.2008 tarihinde Hale tarafından, Atatürk Günlüğü | Atatürk Today bölümünde paylaşılmıştır ve 1653 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 6 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Atatürk Günlüğü - Today | 17 Ocak - January orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleAtatürk'ün Balıkesir Hutbesi | 07 Şubat 1923 Balıkesir - Zagnos Paşa Camii Sonraki MakaleAtatürk Günlüğü - Today | 17 Aralık - December

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz