Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Atatürk Günlüğü – Today | 13 Aralık – December


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 13.12.2007 tarihinde hale tarafından, Atatürk Günlüğü | Atatürk Today bölümünde paylaşılmıştır ve 1624 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


13 ARALIK – DECEMBER 13
Tarihte Bugün – Today in History


Aralık 1918 – Mayıs 1919

“Atatürk İnkılabı Müzesi” Şişli, İstanbul

Mustafa Kemal, Şişli’deki bu evde, Milli Mücadeleyi başlatmak amacıyla Samsun’a hareket ettiği gün olan 16 Mayıs 1919 tarihine kadar oturdu.


Mesudiye zırhlısı, Çanakkale’de bir İngiliz denizaltısı tarafından batırıldı.
(13 Aralık 1914)

1930 – Milli İktisat ve Tasarruf Haftası tüm yurtta başladı.

Bakınız, Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası

1929 – Atatürk’ün, Başbakan İsmet (İnönü) Paşa’ya telgrafı: “Millï paramızın kıymetini koruma yolunda hükûmetin aldığı önlemlerin iyi sonuçlar vermekte olmasından memnunum. Büyük Millet Meclisi’nin bu vesile ile de beliren itimadı ve bütün milletin fiilî tasvibi, iktisat mücadelemizde başarınız için pek kıymetli bir teşviktir.”

1921 – General Frunze başkanlığındaki Ukrayna heyetinin Ankara’ya gelişi.

Atatürk’ün, Akşehir’de -Adana’dan gelen- Franklin Bouillon ile görüşmesi.


1920 – Doğu Cephesi Karargâhı, Kars’a taşındı.

Atatürk’ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla Anadolu’nun özlem ve selâmlarını bildirmek üzere Trakya’ya gönderilen Cevat Abbas (Gürer) ve Galip Bahtiyar Beyler aracılığıyla Trakya ve Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ne mesajı: “…Trakya davası Anadolu davası ile eştir. Türk milletinin fedakârlığı, gayreti sayesinde her iki dava da kurtarılacaktır. Başarı temenni ve en samimî selâmlarımı sunarım.”

Atatürk’ün, Çerkeş Ethem’in 9 Aralık 1920 tarihli telgrafına cevabı: “…Benim sözlerimi ve teminatımı bütün samimiyet ve ciddiyetimle kabul ederek, her türlü müşkülleri, başka makamlarla halletmekte zorluğa uğradıkça, doğrudan doğ­ruya hususî ve gizli olarak bana bildirmekle halledilebileceğine inanmalısın!”

1919 – Atatürk’ün, “Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti” Yönetim Kurulu’nun 12 Aralık 1919 tarihli telgrafına cevabı: “…Anadolu’nun bilhassa pek büyük inkılâplara muhtaç olan kadınlık hayatında, gelecek için pek büyük ilerleme ve uyanış vaat eden bu takdire değer girişim, memleketin her türlü iyiliğini ve mutluluğunu amaç edinmiş olan Cemiyetimizin gerçekten teşekkürünü gerektirdi. Türk kadınlarının nezaket ve ciddiyeti, şefkat ve cömertlik ile karışmış fedakârlıkları, bu gibi toplumsal vesilelerle belirdikçe bütün cihan nazarında özellikle Avrupa’nın bize karşıt olan kamuoyu karşısında geleceğin çağdaş bir Türkiyesini kuracak millî yeteneğimizi ispat edeceğinden, millî ve vatanî menfaatlerde hanımefendilerin de fikrî ve ruhî ortaklığı memleket adına iftiharı gerektiren durumdur.”

1917 – Atatürk’ün, Veliaht Vahdettin ile tanışması.
Bu tanışma Almanya seyahatinden 2 gün önce Vahdettin’in Vaniköyü’ndeki köşkünde olmuştur.

1914 – Mesudiye zırhlısı, Çanakkale’de bir İngiliz denizaltısı tarafından batırıldı.
Mesudiye Zırhlısı, 13 Aralık 1914’de, İngiliz B-11 Denizaltısı’ndan atılan torpidoyla batırıldı.

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 13.12.2007 tarihinde hale tarafından, Atatürk Günlüğü | Atatürk Today bölümünde paylaşılmıştır ve 1624 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 7 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Atatürk Günlüğü - Today | 13 Aralık - December orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki Makale[Matematik] Sonsuz Maymun Kuramı | Daktilonun Tuşlarına Gelişigüzel Dokunan Maymunun Belirli Bir Metni Sonsuz Zaman Dilimi İçinde Yazabileceğini Ortay.. Sonraki MakaleGöktaşı - Meteor Yağmuru - Yıldız Kayması | Güneş Çevresinde Değişik Yörüngelerde Dolanan İrili Ufaklı Her Türlü Kaya Parçası

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz