Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Ataevler Edebali Cami | Dünyanın En Büyük Kubbeli Camisi


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 17.02.2009 tarihinde Esesli tarafından, Camilerimiz | Şehir Şehir Cami Arşivi bölümünde paylaşılmıştır ve 698 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Ataevler Edebali Cami

Dünyanın En Büyük Kubbeli Camisi


2005 yılında ibadete açılan Bursa’nın Osmangazi Nilüfer ilçesindeki Edebali Camii, dünyanın en geniş kubbeye sahip olan cami unvanını aldı. Yapımına 1998 yılında başlanan caminin arsasını Büyükşehir Belediyesi verdi. Bir cisim ile desteklenmeyen kubbe için çift sıra çelik ile ayrı ayrı kalıplar kullanıldı. Kapalı alan içinde 5 bin kişi namaz kılabiliyor. Caminin kubbe yüksekliği 28 metre, kubbe çapı da 38 metre. Caminin şadırvanında ise sürekli olarak güneş enerjisiyle elde edilen sıcak su akıyor. Cami, geniş kubbesine karşın 7.5 depremine kadar dayanıklı.


(Visited 30 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 17.02.2009 tarihinde Esesli tarafından, Camilerimiz | Şehir Şehir Cami Arşivi bölümünde paylaşılmıştır ve 698 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 1 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Ataevler Edebali Cami | Dünyanın En Büyük Kubbeli Camisi orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleTarihte Bugün: 30 Eylül | (1960) - Devlet Planlama Teşkilatı Kuruldu Sonraki Makale[Popüler Hareketler] Pamukçuk Toplayıcı Beden Dili

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz