Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Arslanhane Camii – Ahi Şerafettin Camii | Ankara Samanpazarı Mahallesinde Bulunan Selçuklu Dönemine Ait Camii


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 28.11.2011 tarihinde Hale tarafından, Camilerimiz | Şehir Şehir Cami Arşivi bölümünde paylaşılmıştır ve 1545 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Arslanhane Camii – Ahi Şerafettin Camii

Arslanhane Camii – Ahi Şerafettin Camii, Ankara’nın Samanpazarı mahallesinde bulunan Selçuklu dönemine ait bir camidir.


Abdülkerim Erdoğan Fotoğraf Arşivinden

Cami 13. yüzyıl başında Ahiler döneminde yapılmış, 1289-1290’da ilk restorasyonu Ahi Şerafeddin tarafından yaptırılmıştır. Minberindeki bir kitabeye göre mimarı Ebubekir Mehmet‘tir.


Düz, ahşap tavanlıdır, mihrabı Selçuk çinileri ile kaplıdır ve iki yanda ahşap sütunlar dizilmiştir. İnşaatta kullanılan taşların bazıları Roma ve Bizans döneminden yapılardan kalmadır. Çatısı kurşun kaplamalıdır. Kuzey, güney ve batı yönlerine açılan üç kapısı vardır.

Caminin kurucusu Ahi Şerafettin, caminin karşısında bir Selçuklu türbesinde yatar. Cami “Arslanhane” olarak da bilinmesinin nedeni, türbenin duvarına gömülü olan antik aslan heykeldir.

(Visited 7 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 28.11.2011 tarihinde Hale tarafından, Camilerimiz | Şehir Şehir Cami Arşivi bölümünde paylaşılmıştır ve 1545 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 3 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Arslanhane Camii - Ahi Şerafettin Camii | Ankara Samanpazarı Mahallesinde Bulunan Selçuklu Dönemine Ait Camii orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleTasfiye Halinde Türkiye Emlak Bankası A.Ş. | Atatürk’ün Talimatıyla 1926’da Emlak Ve Eytam Bankası Adıyla Halkın İnşaat Teşebbüslerin.. Sonraki MakaleKürtaj Nedir? | Gebeliğin Sonlandırılması – Kürtaj Nasıl Yapılır? Kürtaj Öncesi Ve Sonrası Yapılacaklar – Kürtaj Teknikleri

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz