Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Anadolu Medeniyetleri Müzesi – Antik Takıları | Baş Takıları – Didemler – Diademler, Taçlar


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 01.03.2008 tarihinde Hale tarafından, Türk Kültürü ve El Sanatlarımız bölümünde paylaşılmıştır ve 1344 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Anadolu Medeniyetleri Müzesi – Antik Takıları | Baş Takıları

Diademler, Taçlar


İlk örneklerini ince altın, gümüş veya çok az da olsa tunç levhadan oval kısa kenarları yuvarlak, ortası rozet motifli olarak görmekteyiz. Repoussé nokta veya zik zak bezemeli olanları da vardır. İ.Ö. 3. binde Alacahöyük ve Troia’da da bulunmuşlardır. İ.Ö. 2. binin ortalarında Kıbrıs’ta yaygındır. (Enkomi mezar buluntuları). Tanrılar ve insanlar için adak, sunu veya otorite göstergesi veya süs takısı anlamında kullanılmışlardır. Özel hayatta, doğumda, sevgi belirtisi olarak, şölenlerde, hastalıkta, ölümde ve cenazede kullanılırdı.

Taç, daha çok geç dönemlerde rütbe ve takı olarak kullanıldı. Plinius’a göre (16,9;21,11) başlangıçta tanrı simgesiydi. Tanrı heykelleri, tapınak, kutsal yer, kurbanlık hayvan ve hatta evler taçlandırılıyordu. Taçların ilk örnekleri zeytin, meşe ve mersin ağacı dal ve yapraklarından daha sonra da metalden yapılmıştır.


Adı: Diadem

Cinsi: Altın

Geliş Yeri: Muğla

Geliş Şekli: Bilinmiyor

Boyutları: Uz:33,1 cm; gen.: 4,1 cm.

Ağırlığı: 8.63 gr.

Dönemi: İ.Ö. 4. yüzyıl


Altın safhadan alınlık biçiminde kesilmiştir. Çevresinde bir sıra stilize yumurta dizisi, onun üzerinde ise kabartma noktalardan meydana gelmiş bir sıra inci dizisi bulunmaktadır. Yumurta dizisinde ara yaprak; inci dizisinde pul yoktur. Alınlığın yüzeyi minik noktalarla oluşturulan çizgilerle bölümlere ayrılan lotus ve palmet çiçekleri ile kaplıdır. Diademde kullanılan teknik repoussédir. Ayrıca önde, orta kısımda, üstten vurularak yapılan ufak noktacıklardan meydana getirilmiş, palmet yapraklarını andırır bezemeler yer almaktadır. Her iki ucunda da birer ip geçki deliği vardır.

Kat. No: 10

Adı: Taç

Cinsi: Altın

Geliş Yeri: Alacahöyük H Mezarı

Geliş Şekli: Kazı buluntusu 1937

Boyutları: Uz.(açık): 53 cm; gen.: 1,4 cm; saçak uz.: 21 cm.

Ağırlığı: 40,82 gr.

Dönemi: Eski Tunç Çağı

Ensiz, altın safihadan kesilen şeridin iki ucu birleştirilerek dört adet sade düz altın şeridin uçlarıyla birlikte burularak tutturulmuştur. Şeritler saçak olarak kullanılmıştır.

Kat. No: 12

Adı: Taç

Cinsi: Altın

Geliş Yeri: Alacahöyük MA mezarı

Geliş Şekli: Kazı buluntusu 1936

Boyutları: Çap: 17 cm; gen.: 2,2 cm.

Ağırlığı: 25,06 gr. (toplam)

Dönemi: Eski Tunç Çağı

Dövülerek yapılmış levhadan kesilen şeridin alt ve üst kenarı nokta kabartmalarla bezelidir, uçlar yuvarlatılmıştır ve ikişer tane deliği vardır. Büyük delikler içten dışa, küçük delikler dıştan içe doğru açılmıştır. Ya büyük delikler birbiri üstüne getirilerek perçinlenmiş ya da kumaşa dikilerek tutturulmuştu.

Kat. No: 13

Adı: Taç

Cinsi: Altın

Geliş Yeri: Alacahöyük MA mezarı

Geliş Şekli: Kazı buluntusu 1936

Boyutları: Çap: 19,2 cm; gen.: 5,5 cm.

Ağırlığı: 125,55 gr.

Dönemi: Eski Tunç Çağı

Altın levhadan kesilen enli parça çember şeklinde döndürülerek birleştirilmiştir. İçleri çaprazlamasına bölünmüş ajur dikdörtgenlerin yan yana getirilmesiyle üst üste dört bant oluşturulmuştur. Dikdörtgenlerin köşeleriyle diademin alt ve üst kenarı boydan boya kabartma noktalarla bezelidir. Dövme tekniğiyle yapılmıştır.

Kat. No: 14

Adı: Taç

Cinsi: Altın

Geliş Yeri: Bilinmiyor

Geliş Şekli: Bilinmiyor

Boyutları: Uz.:30,3 cm.

Dönemi: İ.Ö. 3. yüzyıl

Geniş, altın banta ince, altın yapraklar ortaya doğru karşılıklı gelecek şekilde yerleştirilmiştir. Ortadaki Herakles düğümü kabartma olarak yapılmıştır. Yaprakların üzerindeki damarları da kabartmadır. 5 – 1-65 env. no.lu düz altın bant parçası tacın arkasına eklenmiştir.

Kat. No: 15

Env. No: 13508

Adı: Taç

Cinsi: Altın

Geliş Yeri: Bilinmiyor

Geliş Şekli: Müsadere

Boyutları: Uz.: 27 cm. (açık)

Ağırlığı: 6,11 gr.

Dönemi: İ.Ö. 1. yüzyıl

Uçları halkalı, ince şerit bant üzerindeki on bir deliğe takılmış üç dilimli yapraklardan oluşturulmuştur. Halkalara takılan altın iple başın arkasından bağlanmış olmalıdır. Yapraklardaki lifler belirgindir. Bir yaprak eksiktir. Ezilme ve kırılmalar vardır.

Kat. No: 16

Adı: Taç parçaları 8 ad.

Cinsi: Altın

Geliş Yeri: Milas

Geliş Şekli: Bilinmiyor

Boyutları: Uz.: 4,0-4,5 cm; gen.: 2.0-2,5 cm.

Ağırlığı: 3.31 gr. toplam

Dönemi: İ.S. 2. yüzyıl

Her bir yaprak lotus çiçeği biçiminde altın safihadan kesilmiştir. Lotus çiçekleri üç dilimlidir ve lif çizgileri belirgindir. Yaprakların sap kısımları incedir ve düz altın banta monte edilmek üzere halka haline getirilmişlerdir.

(Visited 7 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 01.03.2008 tarihinde Hale tarafından, Türk Kültürü ve El Sanatlarımız bölümünde paylaşılmıştır ve 1344 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi - Antik Takıları | Baş Takıları - Didemler - Diademler, Taçlar orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleHazret-i Ebu Bekir Sıddık (r.a) | ( 573 - 634) Sonraki MakaleAtatürk'e Şiirler : Türklük, Atatürklük | Behçet Necatigil

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz