Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Amontillado Fıçısı | Edgar Allan Poe Tarafından Yazılan Ve İlk Defa Godey’s Lady’s Book Dergisinin Kasım 1846 Sayısında Yayımlanan Kısa Öykü..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 02.01.2012 tarihinde Hale tarafından, Dünya Edebiyatı ve Edebi Kişilikler bölümünde paylaşılmıştır ve 1890 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Amontillado Fıçısı

Amontillado Fıçısı – The Cask of Amontillado – The Casque of Amontillado, Edgar Allan Poe tarafından yazılan ve ilk defa Godey’s Lady’s Book dergisinin Kasım 1846 sayısında yayımlanan kısa öykü.


Amontillado Fıçısı – Öykü için Harry Clarke’ın illüstrasyonu, 1919

Bakınız, Edgar Allan Poe


İsimsiz bir İtalyan kentinde, belirsiz bir yılda (muhtemelen 18. yüzyılda) geçen öyküde anlatıcı, kendisine hakaret ettiğini iddia ettiği bir arkadaşından ölümcül bir şekilde intikam alışını anlatır. 19. yüzyılda gözde olan ve birçok başka Poe öyküsünde de rastlanan diri diri gömülme konusu bu öyküde de canlı bir adamın üzerine duvar örülmesi şeklinde görülür. Kara Kedi ve Gammaz Yürek’te olduğu gibi, öykü katilin bakış açısıyla anlatılmıştır.

Özet

Anlatıcı Montresor, arkadaşı olan soylu Fortunato’dan intikam aldığı gecenin öyküsünü anlatır. Belirsiz bir hakarete kızmış olan Montresor, arkadaşına karnaval sırasında, Harlequin elbisesi ve çıngıraklı bir külah ile sokakta dolaşırken rastlar. Sarhoş ve bitkin durumdaki adamı o gece öldürmeye karar verir.

Anlatıcı, elinde değerli ve nadir bulunan bir tür şeri olan Amontillado’dan bir pipe (yaklaşık 130 galon veya 480 litre) olduğunu söyleyerek Fortunato’yu kendisiyle gelmeye ikna eder. Arkadaşının bu konudaki uzman görüşüne başvurmak istemektedir. Beraber anlatıcının palazzosuna gidip yer altındaki şarap mahzenine inen yolda katakomplar arasında ilerlerler. Yolda Montresor Fortunato’ya bir şişe DeGrave şarabı sunar. Şarabı bir dikişte bitiren Fortunato, şişeyi fırlatıp atar ve anlatıcının anlam veremediği bir hareket yapar. Montresor’un hareketi anlayamadığını gören Fortunato, ona mason olup olmadığı sorar. Montresor mason olduğunu söyler ve Fortunato’yu inandırmak için, arkasında saklamakta olduğu malayı çıkartır.

Montresor, rutubet sebebiyle sürekli öksüren arkadaşına geri dönmeyi önerir. Ancak Fortunato onu, “Öksürük adamı öldürmez” diyerek geri çevirir ve yola devam etmekte ısrar eder. Yürüyüş sırasında anlatıcı, ailesinin armasından bahseder: mavi bir zemin üzerindeki bir ayak, topuğunu dişleyen bir yılanı ezmektedir. Ailenin düsturu ise bana saldıran cezasız kalmaz anlamındaki Nemo me impune lacessit sözüdür.

Sonunda bir nişe geldiklerinde Montresor Amontillado’nun içeride olduğunu söyler. İçeri giren Fortunato, sarhoşluğunun ve arkadaşından kuşku duymamasının da etkisiyle, Montresor’un kendisini duvara zincirlemesine engel olmaz. Anlatıcı nişin girişini duvarla örerek arkadaşını diri diri gömmeye başlar. Montresor’un düşündüğünden daha çabuk ayılan Fortunato, önce zincirlerinden kurtulmaya çalışır. Anlatıcı işine ara verip bir süre zincir seslerini dinler. Ardından kurban yardım için bağırmaya başlar, ancak onu kimsenin duymayacağını bilen Montresor adamla dalga geçer. Bir şakaya maruz kaldığını düşünen Fortunato zayıfça gülmeye başlar ve ardından eşi Lady Fortunato’nun kendisini merak etmeye başlamış olacağını söyler. Katil son tuğla sırasını bitiriken Fortunato “Tanrı aşkına, Montresor!” diye yalvarır. Montresor son tuğlayı yerine yerleştirmeden önce meşalesini içeri atar. Ardından bir iç sıkıntısı duymaya başlar ve bunu mahzenin rutubetli ortamına yorar.

Öykünün sonunda Montresor bu olayların elli sene önce gerçekleştiğini anlatır. Katil yakalanmamıştır ve Fortunato’nun cesedi hâlâ nişin içinde zincirli olduğu yerde asılıdır. Hâlâ pişman olmayan anlatıcı öyküyü huzur içinde yatsın anlamındaki in pace requiescat sözleriyle bitirir.


Yayımlanma geçmişi

Amontillado Fıçısı ilk defa Godey’s Lady’s Book’un Kasım 1846 sayısında yayımlandı. Dergi o dönemde ABD’nin en popüler süreli yayınıydı. Öykü daha sonra, Poe hayattayken sadece bir defa daha yayımlandı.


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 02.01.2012 tarihinde Hale tarafından, Dünya Edebiyatı ve Edebi Kişilikler bölümünde paylaşılmıştır ve 1890 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 2 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Amontillado Fıçısı | Edgar Allan Poe Tarafından Yazılan Ve İlk Defa Godey\'s Lady\'s Book Dergisinin Kasım 1846 Sayısında Yayımlanan Kısa Öykü orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleHamid-i Evvel Camii - Beylerbeyi Camii - İstanbul | Sultan 1. Abdülhamid Tarafından 1778 Yılında Annesi Rabia Sultan'ın Anısına Yaptırılmış.. Sonraki MakaleGüzel ve Çirkin | Madame de Beaumont

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz