Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Ahmet Anzavur Ayaklanması | İstanbul Hükümeti’nce Desteklenmiş Olan Kurtuluş Savaşı’na Karşı Anadolu’da Düzenlenen Ayaklanmalardan Biri..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 19.11.2010 tarihinde Hale tarafından, Yakın Dönem Türkiye Tarihi bölümünde paylaşılmıştır ve 1519 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Ahmet Anzavur Ayaklanması

Kurtuluş Savaşı – İç Cephe-Ayaklanmaları


Ahmet Anzavur Ayaklanması, Kurtuluş Savaşı’na karşı Anadolu’da düzenlenen ayaklanmalardan biridir. İstanbul Hükümeti’nce desteklenmiş olan Anzavur Ayaklanması’nın adı, ayaklanmaya önderlik eden Anzavur Ahmet‘ten gelir.

Sivas Kongresi sonrasında İstanbul Hükümeti, Kuva-yı Milliye‘cilerin dine ve halifeye karşı oldukları propagandasıyla halkı kışkırtıyordu. Eski bir jandarma subayı olan Anzavur Ahmed’i de Kuzey Ege ve Marmara bölgelerindeki direnişi kırılmakla görevlendirdi. Anzavur Ahmed Eylül 1919’da Biga, Gönen ve Manyas’ta Kuva-yı Milliye karşıtı çalışmalara başladı. 2 Ekim 1919’da silahlı adamlarıyla Susurluk’a girdi. Ama Kirmastı (Mustafakemalpaşa) yakınlarında Çerkes Ethem kuvvetlerine yenildi.


2. Anzavur Ayaklanması

Anzavur Ahmed, Şubat 1920’de ikinci kez ayaklandı. Gâvur İmam adlı bir başka ayaklanmacının denetimindeki Biga’yı üs edindi. Ardından Gönen, Manyas, Ulubat, Susurluk, Bandırma ve Karacabey’i ele geçirdi. Çerkes Ethem ve Danişmentli İsmail Efe komutasındaki Kuva-yı Milliye güçleri, zorlu bir savaşın ardından 15 Nisan 1920’de Anzavur Ahmed’in kuvvetlerini dağıtıldı. Anzavur Ahmed İstanbul’a kaçtı. Böylece, Batı Cephesi’nin oluşturulmasını ve Yunan işgalinin durdurulmasını geciktiren Anzavur Ayaklanması Nisan ayı sonunda kesin olarak bastırılmış oldu.

Bakınız, Kurtuluş Savaşı – İç Cephe-Ayaklanmalar

Ayaklanmalar – İsyanlar

(Visited 7 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 19.11.2010 tarihinde Hale tarafından, Yakın Dönem Türkiye Tarihi bölümünde paylaşılmıştır ve 1519 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 11 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Ahmet Anzavur Ayaklanması | İstanbul Hükümeti’nce Desteklenmiş Olan Kurtuluş Savaşı’na Karşı Anadolu’da Düzenlenen Ayaklanmalardan Biri orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleAşılar Ve Bağışıklık | Yetişkinlerde Aşı Ve Bilinmesi Gereken 10 Gerçek - Uluslararası Seyahat Ve Aşı - Aşı Takvimi - Aşı İle Korunabileceğiniz Hastal.. Sonraki Makale[Hukuk] Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu | Kuruluş - Temel Görev Ve Yetkiler - Sermaye - Teşkilat Ve Organları

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz