Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Acıklamalı Atasözleri Sözlüğü | En Güzel Atasözleri [P-R]


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 12.12.2007 tarihinde Sema tarafından, Ata Sözleri Sözlüğü - Güzel Atasözlerimiz bölümünde paylaşılmıştır ve 14440 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ – EN GÜZEL ATASÖZLERİ

Padişah yasağı üç gün sürer. Padişahlık idaresi, bir kişinin sözünün geçtiği bir yöntemdir, keyfidir. Bugün çıkarılan yasaklar, yarın bir neden ile ortadan kaldırılırlar. Bunun içindir ki emirlerinin devamlı olacağını düşünmemek lazımdır.


Padişahın bile arkasından kılıç sallarlar. Kendisinden çekinilen kimselerin yüzüne karşı bir şey diyemeyenler onu arkasından çekiştirirler, hakkında atıp tutarlar. Çünkü hasmı karşısında değildir, arkasından konuşmak da kolaydır.

Palamut çok biterse kış erken olur. Uzun yılların tecrübesine dayanılarak elde edilen sonuçlara göre meşe ağaçlarında palamudun çok olması kışın erken geleceğini gösterir.

Papaz her gün pilav yemez. Her işi daima bir kişiye yaptırmak doğru değildir. O kişi çok defalar ses çıkarmadan bu sıkıntıya katlandıysa da günün birinde yapamayacak duruma gelir ve yapmaz. Bunun için insanları usandırmayacak bir yöntem izlemekte yarar vardır.


Para ile imanın kimde olduğu bilinmez. İman her şeyden önce içsel, yani kalbî bir olaydır. İnsanların imanlarını sözle dile getirmeleri mümkünse de, bunu çıkar için yapıyor olabilirler. Dolayısıyla gerçekten kimin iman ettiğini bilmemiz imkânsızdır. Para için de aynı şey söz konusudur. Kimse kolay kolay parasının olduğunu söylemez, gizleme yoluna gider. Kimi cimri olan ve yoksul bir hayat yaşayan insanların çok zengin, kimi cömert ve eli açık insanların da parasız olduğu çok görülmüştür. Bu bakımdan para ile imanın kimde olduğu pek bilinmez.

Para dediğin el kiri. İnsanlar bütün ömürlerini paraya bağlamamalıdırlar.

Para parayı çeker. Elde para bulunursa onunla yeni paralar kazanılır. Bilinen o ki, pek çok işte sermaye şarttır. Sermayen ne kadar çoksa, o kadar büyük iş yapar ve o kadar da çok kazanırsın.

Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir. Bir iş, durum ya da olayın nasıl sonuçlanıp sonuçlanmayacağı şimdiki gidişinden anlaşılıp belli olur.

Pilâvdan dönenin kaşığı kırılsın. Yararlı bir şeyi elde etmek isteyen insan sonuna kadar uğraşıp didinmeli, direnmeli ve mücadele etmekten kaçınmamalıdır.

Rahat ararsan mezarda. Yaşayan her kişinin az veya çok kendine göre bir derdi, sıkıntısı mutlak bulunur.


Ramazanda yalan söyleyenin yüzü, bayramda kara olur. Hayatta her zaman doğru olmalı, doğru davranılmalıdır. Yalan söylemek, belki bir zaman için etrafımızdaki kandırmamıza neden olur. Ama gelişen olaylar, söylenen yalanı bir gün mutlak surette açığa çıkartır.

Rençber kırk yılda, tüccar kırk günde. Rençberin büyük emek harcayarak kazandığını, tüccar küçük bir ticaret oyunu ile kazanır.

Rüşvet kapıdan girince iman bacadan çıkar. Rüşvet, yaptırılmak istenilen bir işte kolaylık sağlanması için bir kimseye mal ve para olarak sağlanan çıkardır. Dinimiz olan İslâm rüşvet alıp vermeyi haram kılmış, haksız bir kazanç olarak görmüştür. Eğer inananlardan biri, Yüce Allah`ın buyruğuna uymayıp bu yasağı çiğnerse, büyük haksızlık etmiş olur; dolayısıyla imanını da kaybeder.

Rüzgar eken Fırtına biçer. Etrafında bulunanlara her zaman kötülük yapan kimseler sonunda mutlaka büyük kötülüklerle karşılaşırlar.

Rüzgar esmeyince yaprak oynamaz. Meydana gelmiş hiçbir olay sebepsiz değildir.

Rüzgârın önüne düşmeyen yorulur. Toplumun genel gidişatına, ilkelerine, değer yargılarına karşı çıkan, uymayıp ters yönde hareket eden kişi pek çok engellerle karşılaşır; yorulup yıpranır.


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 12.12.2007 tarihinde Sema tarafından, Ata Sözleri Sözlüğü - Güzel Atasözlerimiz bölümünde paylaşılmıştır ve 14440 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Acıklamalı Atasözleri Sözlüğü | En Güzel Atasözleri [P-R] orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleSI - Uluslararası Birimler Sistemi - Système International d'Unités | SI Birim Sistemi - Metre Antlaşması - Metre Convention Sonraki MakaleOsmanlı Arması ve Anlamı..

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz